Günaydınım ol Çökertmeden Türküsünün Gerçek Yaşanmış Hikayesi - Günaydınım Ol

Çökertmeden Türküsünün Gerçek Yaşanmış Hikayesi

Çökertmeden Türküsü Hikayesi

Bodrum’un daha Bodrum olmadığı zamanlarda yöre insanı turizmden bi haber iken buralardaki geçim kaynaklarından biri de hemen karşıdaki Yunan adasından illegal ticaret yapmakmış.

Türkü’nün kahramanı Halil de hayatını bu şekilde kazananlardanmış. Buradan oraya tütün götürür, oradan da mastika rakısı getiriyormuş. Halil’in yavuklusu da güzelliği Bodrum’da dillere destan olan Gülsüm’müş. Fakat ne var ki Bodrum’un Çerkez kaymakamının da gözü Gülsümdeymiş. Bu yüzden kaçakta Halil’i yakalamak için tüm gücünü ortaya koyuyormuş kaymakam.

Halil bir gün kaçağa çıkmadan önce, dönüşte Bitez Yalısına çıkacakları haberini salmış tüm Bodruma. Amaç muhbirleri yanıltmakmış. Aslında arkadaşları Aspat koyunda bekleyeceklermiş. Kaçak dönüşünde Halil ve Can arkadaşı İbraham Çavuş yolu şaşırıp karanlıkta Aspat diye Bitez yalısına girince kıyamet kopmuş. Pusudaki kaymakam önderliğindeki kolcular basmışlar kurşunu. Çatışma sırasında bir kolcu tarafından hançerlenerek öldürülmüş Halil. Gülsüm başta olmak üzere tüm Bodrum yasa bürünmüş ve adına bu türkü yakılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir